شماره تماس: 02177163338 | 02177151273

نقطه کوبی سفال، هنری نوپا در صنایع دستی ایران محسوب می شود که شباهت زیادی به لعاب برجسته سفال یا میناکاری سفال دارد. همان طور که از اسم نقطه کوبی پیداست، سفال ها در این هنر با نقطه های رنگی برجسته تزیین می شوند. سفال خام، قلمو، چسب چوب، سمباده و رنگ آکرولیک، اصلی ترین موارد لازم برای نقطه کوبی روی سفال می باشند.

کار نقطه کوبی با در دست داشتن یک قطعه سفال خام، شروع می شود. این سفال خام می تواند یک گلدان، بشقاب دیوارکوب، لیوان، پارچ یا… باشد.

نقطه کوبی یا نقاشی نقطه ای هنری زیبا برای تزیین ظروف سفالی، شیشه ای، چوبی و حتی تزیین پارچه است. ماده اصلی نقطه کوبی لاینر یا دور گیر است که در ویترای یا نقاشی روی شیشه هم استفاده می شود.

مواد لازم :

رنگ اکرلیک برای زمینه کار به رنگهای دلخواه

 

مداد

 

پاک کن

 

خط کش

 

دورگیر به رنگهای دلخواه

 

قلمو

 

پرگار

 

سمباده (سمباده برای گرفتن ناصافی های سفال)

 

ظرف سفالی

 

برای اینکه نقطه کوبی شما تمیز و با کیفیت بشود، لازم است ابتدا با یک تکه سمباده ی ریز، سطح سفال را به خوبی صیقل دهید تا کار آماده ی مرحله ی بعد شود. مرحله ی بعد، پوشاندن سطح سفال خام با چسب چوب رقیق شده می باشد.

می توانید با یک قلمو سطح سفال را با چسب چوب بپوشانید یا اینکه با اسپری یا پیستوله آن را روی سفال بپاشید. روش دیگری هم برای این کار هست! شما می توانید سطل را پر از چسب چوب رقیق شده کنید و با یک کاسه، از چسب چوب رقیق شده ی داخل سطح روی سفال خام بریزید تا آماده ی ورود به مرحله ی بعد شوید. انتخاب هر یک از این شیوه ها، بستگی به امکانات شما دارد. سفال خام چسب چوب خورده را چند دقیقه در نزدیکی پنکه یا هر چیز دیگری که به سریع تر خشک شدن آن کمک می کند، بگذارید. با خشک شدن چسب چوب، حالا دیگر وقت آن شده که با رنگ آکرولیک، زمینه ی کار را با قلمو نقاشی کنید. سپس سفال را با اکرلیک به رنگ دلخواه رنگ کنید. بعد خشک شدن مرکزیتشو پیدا کنین ، خطوط راهنما را بزارید و شکلتونو با مداد کمرنگ بکشید.

برای کشیدن طرح رو سفال نیاز به الگو داریم طرحو رو کاغذ میکشیم برش میزنیم با قیچی و بعد رو سفال منقل میکنیم.

وسط سفال رو پیدا می کنیم و خط افقی و عمودی میکشیم.

 

اگه دوست دارین طرحتون خلوت باشه تعداد خطوط رو کم کنید. فشار دستتون برای کشیدن جوری باشه که نه پررنگ که پاک کردنش سخت شه نه خیلی کمرنگ که خودتونم نتونین طرحو پیدا کنین

بعد از کشیدن طرح. دورگیر رو باز کنید و شروع میکنیم به دورگیری و به سلیقه خودتون پر کنید طرحو فشار دستتون زیاد نباشه و در همه مراحل فشار دست باید یکی باشه. و اینکارو انقدر ادامه میدیم تا کل الگومون که کشیدیم رو بپوشاند

برنامه درسی دوره

هیچ برنامه تحصیلی پیدا نشد !
دوره محدود
 • خصوصی
 • 1 هفته, 3 روزها
125 دانشجو ثبت نام کرده

  مزایای مدرک فنی و حرفه ای

   

  • قابلیت ارائه به سازمان مربوطه
  • دریافت وام کارآفرینی
  • ترجمه به زبان‌های زنده دنیا
  مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم عسگری |  طراحی سایت و پشتیبانی و سئو : نیاک وب