ui-ux

منظور از UI , UX چیست ؟

 معنی UI رابط کاربری است این کلمه مخفف User Interface و UX  به معنای تجربه کاربری است ومخفف User Experience . رابط کاربری شامل عناصر دیداری یک محصول می‌شود، در یک سایت یا اپلیکیشن، همه تصاویر ، رنگ های مورداستفاده ، طراحی ظاهری  و چیدمان عناصر … می‌توانند در بردارنده‌ی مفهوم ui باشند.

UX تجربه ی کاربری میباشد اینکه کاربر درحین کار با طرح  احساس خوبی داشته باشد و موجب مراجعه دوباره کاربر به سایت یا برنامه شود ازمهارت های UX کار می باشد. مثلا دکمه های طراحی شده به راحتی و سرعت به لینک های تعریف شده وصل شوند ، رنگ ها طوری انتخاب شده باشد که چشم کاربررا خسته نکند و شلوغی صفحه موجب آزار کاربرنگردد ، کاربر بتواند به راحتی پاسخ نیازخودرا در سایت یا اپلیکیشن بیابد و… همه اینها ازمهارت های یک UX کارمی باشد .

برای آشنایی بیشتر با UI , UX می توانید مطالب زیر را دراین مقاله مطالعه کنید.

فهرست مطالب

♦ تفاوت UI ، UX

♦ مهارت های مهم که هر طراح UI , UX باید بداند.

♦ 8 تا از بهترین منابع و سایت ها برای استفاده UI، UX کارها.

♦ ابزارهای لازم برای طراحی UI ، UX .

♦ درآمد UI ، UX کارها.

تفاوت UI , UX:

وظیفه UX کاراین است که بتواند برخورد مشتری با محصول و خدمات را پیش بینی کند. باید بداندکه کاربر چرا و چگونه می خواهد  از این سایت استفاده می‌کند، قرار است پس از ورود به سایت چه چیزی به او نشان داده شود و هدف ما از اینکه کاربر وارد سایت ما شده است چیست ؟

او بر اساس همین نیازسنجی ها، پیشنهادها و درخواست‌هایی را به UI کار می‌دهد. مثلا می‌گوید درصفحه اول چه المان ها و عناصری نیازدارد مثلا باکس جستجو می خواهد یا دکمه ای برای ثبت نام یا دکمه ای برای اتصال به درگاه پرداخت و …..

پس ازاین مرحله UI کار با توجه به دانش گرافیکی و رنگ سازمانی برند سایت ، مواردی که موردنیاز کاربران است را به نحو احسن و با کیفیت خوب طراحی می کند .  تا اینجا وظیفه UI کاربه اتمام می رسد ولی کار طراح UX دراین مرحله تمام نمی شود و باید مدام به بررسی رفتارکاربر بپردازد و اگر مشکلی در استفاده از المان ها و عناصر سایت وجود دارد بیابد و برطرف کند.

طراحی UI  یک سایت و یا یک محصول به سلیقه و مهارت طراح بستگی دارد درولی طراح  UX  به فرهنگ ،سلیقه ، سن ، جنسیت و ….کاربران هم توجه کند.

مهارت هایی که هر طراح UI/UX باید بداند

تحقیق و بررسی کامل و اصولی با کنجکاوی ، همدلی و تفکر انتقادی 

ارائه نمونه اولیه (وایرفریم)

یک طراح ux برای اینکه بتواند طرح خود را به خوبی به کارفرمای خود را ارائه کند باید مهارت لازم را برای ایجاد یک  وایرفریم یا نمونه اولیه ui را داشته باشد. ارائه نمونه اولیه ، به کارفرما کمک می کند قبل از اینکه طرح کامل شود بتواند نقاط مثبت  و منفی طرح را بسنجد و ایده های بهتری  را برای شما  دهد تا بتوانید در جهت بهبود طراحی اولیه سایت  استفاده کنید.

ارائه طرح تعاملی (Inter Action) :

مهم تر از زیبایی یک طرح این است که کاربران چگونه با طرح ارتباط برقرارکنند. طراحی تعاملی یعنی ارتباط کاربران با یک محصول یا خدمات چگونه است؟

هر چقدر کاربران بتوانند بهتر و راحت تر با سایت شما ارتباط برقرار کنند رضایت آن ها بیشتر خواهد شد. و این موضوع با طراحی تجربه کاربری یا مهارت UX کار شما ارتباط مستقیم دارد.

یادگیری مداوم اصول طراحی :

یک UI/UX کار باید به برنامه های مختلف طراحی مثل فتوشاپ ، ایلستریتور ، فیگما و …. مسلط بوده و با سایت های مختلف که ایده های طراحی UI/UX ترند را می دهند آشنا باشند و بتوانند ازآنها برای ایجاد طرح های خلاقانه خود استفاده کنند.

داشتن مهارت های ارتباطی قوی برای طراحان UI / UX بسیار ضروری و مهم است.

مهارت کدگذاری :

داشتن یک دانش پایه از HTML، CSS و Javascript برای طراحان UX می‌تواند در نمونه‌سازی یا طراحی تعاملی مفید باشد.

مهارت نویسندگی

یک UX کاربا نوشتن حرفه ای ، می تواندمنظور خود را راحت تربه کاربران خود توضیح دهد. همچنین به کاربران کمک می کند تا محصول شما را بهتر بشناسند.

بهترین منابع و سایت های راهنمای UI/UX کارها

1- Pinterest

Pinterest یکی از بهترین پلتفرم‎ ها برای آموزش و یادگیری در حوزه‎ های مختلف است. کاربران پینترست با آپلود طرح‎ ها، عکس ‎ها و ویدیوهای خود با یکدیگر تعامل دارند.

2- Behance

یکی از بهترین وب سایت‎های طراحی برای دیزاینرها و طراحان ui ، سایت Behance   است. شما با کمک  این سایت می توانید از ایده های خلاقانه آن الهام بگیرید.

3- Dribbble

سیستم سایت Dribbble به این صورت است که طراحان و دیزاینرهارا به آپلود طرح ‎هایشان در وب سایتش تشویق می‎کند. کیفیت کلی طرح‎ های آپلود شده در Dribbble بسیار بالا است. اما قبل ازآپلود طرح هایتان باید به وسیله کدی که از یکی ازاعضا قبلی برایتان می آید در سایت عضوشوید.

3- AWWWARDS

AWWWARDS تمرکز این سایت نمایش طراحی‎ های مرتبط به حوزه طراحی رابط کاربری وب سایت‎ ها است. هدف این وب سایت، آشنایی با بهترین طراحان وب  است.

4- UI Movement

دراین سایت علاوه برطرح های خلاقانه شما می‎توانید به طرح‎ های انیمیشنی ‎ UI دسترسی پیدا کنید.

5- Lapa

شما می‎توانید به کمک این سایت به جدیدترین طراحی‎ های روز و آموزش مهارت ‎های جدید طراحی و دیزاین دسترسی داشته باشید.

6- Land-book

Land-book مخصوص طرح ‎های مرتبط به حوزه طراحی landing pages است و  توسعه دهندگان وب، تولیدکنندگان محصول و استارتاپ ‎ها از این سایت می توانند استفاده کنند.

7- Ecomm.design

این سایت ایده های عالی در حوزه طراحی سایت های تجارت الکترونیک به شما می دهد. در این وب سایت حدود ۲۰۲۷ سایت برتر حوزه تجارت الکترونیک وجوددارد که می توانید ازآنها الهام بگیرید .

8- Sitesee

Sitesee  در حوزه طراحی مدرن است.طرح های موجود در این وب سایت براساس مجموعه های مختلف طبقه بندی شده است.

ui-tools

شما برای طراحی UI ، از نرم افزارهای مختلفی می توانید استفاده کنید که هرکدام مزایا ومعایب خودرا دارد . ازجمله این نرم افزارها می توان به :

Figma :

وجود کتابخانه‌های فراوان از مهم‌ترین مزایای این نرم‌افزار، است . این کتابخانه هاحاوی طراحی‌های از قبل آماده‌شده هستند. شما به راحتی  با ماوس آن‌ها را بگیرید و به محیط طراحی خود بکشید. این برنامه تحت وب می باشد و نیاز به نصب ندارد و به راحتی می توان با بقیه اعضای تیم تعامل داشت.

Scketch

ازمزایای مهم این نرم افزار وجود افزونه‌های فراوان که کار طراح را راحت می‌کنند وامکان ساخت Symbol است که به افزایش کارایی منجر می‌شود.این نرم‌افزار مخصوص سیستم‌عامل macOS است و در ویندوز یا لینوکس نمی‌توان از آن استفاده کرد.

Adobe xd

ایجاد پروتوتایپ‌های بسیار واقعی در طراحی سایت، اپلیکیشن و امکان پشتیبانی از فرمان‌های صوتی، ازمزایای این نرم افزار است که تجربۀ کاربری بهتری برای کاربران ایجادمی کند. با نرم افزارهای دیگر ادوبی مثل فتوشاپ هماهنگ است و پیش نمایش طرح را درلحظه می توانید ببینید .

استفاده از همه امکانات این نرم افزار رایگان نیست و مستلزم هزینه است.

Proto.io ،Axure RP،InVision Studio،Framer X،Marvel،UXPin، ZepLin،Origami Studio،Mockplus،Webflow

ازدیگر نرم افزارهای مورداستفاده برای طراحی UI می باشندکه هریک ازمزایا و معایبی برخوردارند.

اما آیابهترین نرم افزاربرای طراحی UI چیست ؟

بهترین نرم‌افزارهای طراحی کاربری طبق تجربه و صحبت با طراح‌های حرفه‌ای، می‌توانیم بگوییم عبارت‌اند از:

۱. Figma

۲. Adobe Xd

۳. Scketch

آیاطراحی UI با فتوشاپ مناسب است ؟

فتوشاپ نرم افزار بی نظیر و بسیار قوی می باشد ، اما استفاده از فتوشاپ برای طراحی UI به هیچ عنوان مناسب نیست!

فتوشاپ به علل ؛

1- پیچیدگی رابط کاربری فتوشاپ :

فتوشاپ دارای ابزارها و منو هاوپلاگین های زیادی است که بسیاری ازآنها در طراحی UI موردنیازنیست .درابزارهای تخصصی طراحی UI مانند Adobe XD، Figma و Sketch تنها امکاناتی را در آن ها می توانید پیدا کنید که برای طراحی UI لازمند. تعداد منوها، امکانات و گزینه ها در ابزارهای تخصصی طراحی UI به حداقل کاهش یافته اند.

2- سنگین بودن بیش از حد فتوشاپ :

به دلیل ابزارهای فراوان فتوشاپ ، این برنامه سنگین می باشد.

3- یادگیری مشکل تر

به دلیل مفصل وکامل بودن نرم افزارقدرتمند فتوشاپ یادگیری کامل آن زمان بر و مشکل است .

4- فقدان امکانات تخصصی:

چون این نرم افزار برای موارد مختلف طراحی شده است و برای طراحی اختصاصی UI ساخته نشده ، امکانات خاص طراحی UI را ندارد.

5- پیچیدگی فرایندها

مواردی مانند کامپوننت ها و… از ابزارهای مهم موجود در ابزارهای تخصصی طراحی رابط کاربری هستند که نمی توانید آن ها را در نرم افزار فتوشاپ پیدا کنید.

فتوشاپ برای طراحی UI مناسب نیست ولی طراح UI حتماً باید با فتوشاپ آشنایی داشته باشد تادرمواردضروری ازآن استفاده کند.

نرم افزارهای فیگما ، فتوشاپ و adobe xd را می توانید به راحتی درآموزشگاه آینده برتر بیاموزید و UI زیبایی برای سایت خودبسازید.

درآمد متخصصین UI/UX چطوراست ؟

برای اینکه یک طراح حرفه ای  ui/ux شوید باید هم دانش تخصصی و فنی داشته باشید هم  خلاقیت و دید هنری . این شغل در حال حاضر در ایران و دنیا بازارکار خوبی دارد و طبق پیش بینی ها ، میزان تقاضا در سال‌های آینده نیز رو به افزایش است .
هرچقدر مهارت‌های شما در این کار بیشتر و با کیفیت تر باشد فرصت های شغلی عالی تر و در نتیجه، حقوق و مزایای بهتری  خواهید داشت.

میانگین حقوق طراح UI/UX در دنیا (سال 2020):

$ میانگین حقوق یک طراح UX در آمریکا سالانه 84.921 هزار دلار و به عبارت دیگر، ساعتی 40.83 دلار است. این حقوق میانگین حقوق طراح جونیور (سابقه کار 1-3 سال)و سینیور (سابقه 8 سال به بالا)

$ میانگین حقوق یک طراح UX درترکیه سالانه 102.661 لیر ترکیه می باشد و به عبارت دیگر، ساعتی 49.36 لیر خواهد بود.

$  میانگین حقوق UI/UX در انگلستان سالانه 48.466 پوند می باشد که بر حسب ساعت، رقمی معادل 23.30 پوند می شود.

$  میانگین حقوق UI/UX در کانادا  طراح UI/UX شاغل در این کشور به طور میانگین درآمدی حدود93.961 دلارکانادادریافتی دارد.

$  میانگین حقوق UI/UX در آلمان متوسط درآمد سالیانه  طراح UI/UX برابر با 66.889 یورو است؛ یعنی ساعتی،  32.16 یورو دریافت می‌کند.

1403-02-16
مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری