• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آموزش برنامه نویسی پایتون

برنامه نویسی پایتون

درعصرحاضر تعداد زیادی زبان های برنامه نویسی وجود دارد که هریک کاربردهای خاص خودرادارد . هرکدام ازاین برنامه ها مزایا و معایب خودشان را دارند .دراین میان زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی مطرح بوده و روزبه روز برمحبوبیت آن افزوده می شود.

از زبان برنامه نویسی پایتون درموارد مختلفی مثل هوش مصنوعی ، توسعه وب ، ساخت اپلیکیشن های موبایل و دسکتاپ استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان اسکریپتی است که کدها ی آن در پلتفرم ها ی لینوکس ، ویندوز ، مکینتاش ، سیستم عامل های موبایل وحتی پلی استیشن قابل اجراست.

به دلیل توانایی های  فراوانی که دارد ، به یکی از زبان های مود توجه برنامه نویسان تبدیل شده و شرکت های بزرگی مثل گوگل ، یاهو ، اینستاگرام ، ناسا ، یوتیوب و…. درحال استفاده از آن می باشند.

ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون :

مهم ترین ویژگی زبان برنامه نویسی پایتون

1- سادگی و آسان بودن آن است . این خصوصیت باعث شده تا زبان برنامه نویسی پایتون به عنوان بهترین گزینه برای کسانی باشد که برای اولین بار شروع به آموزش برنامه نویسی کرده اند. این افراد زبان برنامه نویسی پایتون را سریع می توانند یاد بگیرند و به سرعت کدنویسی با ان را آغاز کنند.

در آموزشگاه کامپیوتر آینده برترواقع در شرق تهران و با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای ، آموزش زبان برنامه نویسی پایتون حتی برای نوجوانان انجام می گردد.

2- سادگی پایتون به معنای ضعیف بودن آن نیست ، بلکه پایتون یک زبان برنامه نویسی مفسری ، چند منظوره و و سطح بالاست که از شی گرایی و برنامه نویسی ساختاریافته به طورکامل پشتیبانی می کند.

3- زبان برنامه نویسی پایتون زبانی قوی و منعطف است که چون ساختاری بسیارمنظم دارد ، کد نویسی درآن بسیارراحت است .

4- این زبان برنامه نویسی روی خوانایی کدها تمرکزدارد به طوری که هرکسی می تواند به راحتی کدها ی این زبان را بخواند.

5- زبان برنامه نویسی پایتون از انواع روش های برنامه نویسی مثل پروسه ای، تابعی و شی گرایی پشتیبانی می کند و همین ویژگی موجب شده که در پروژه های بزرگ بتوانند از آن استفاده کنند.

6- زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان مفسری است . مفسری بودن این زبان یعنی کدهای پایتون خط به خط توسط مفسرترجمه
می شوند . وظیفه این مفسر تبدیل کدهای پایتون به زبان ماشین وسپس اجرای آنهاست .

7- مفسر پایتون برای سیستم عامل های مختلف وجوددارد و شما بدون نیاز به هیچ اقدامی می توانید کدنویسی رادرسیستم عامل لینوکس شروع کنید چون لینوکس به طورپیش فرض پایتون و مفسرآن رادارد.

دلایل یادگیری پایتون

مزایای برنامه نویسی پایتون :

حضور ماژول های شخص ثالث :

زبان برنامه نویسی پایتون شامل چندین ماژول شخص ثالث است که باعث می شود بتواند با بسیاری از زبان ها و سیستم عامل های دیگرارتباط برقرارکند.

دارا بودن کتابخانه های پشتیبانی گسترده :

زبان برنامه نویسی پایتون کتابخانه استاندارد بزرگی را ازائه می دهد که شامل موضوعات مختلف مانند پروتکل اینترنت ، عملیات رشته ، ابزارها و سرویس های وب و رابط های سیستم عامل است .بسیاری از کارهای برنامه نویسی پرکاربرد قبلاً در کتابخانه  استاندارد نگاشته شده اند که موجب می شوند طول کد به صورت قابل توجهی کاهش یابد.

منبع باز(open source) :

زبان برنامه نویسی پایتون توسط OSI تاییدشده است که استفاده و توزیع آن را آزاد میکند .

یادگیری سریع و آسان :

پایگاه گسترده کاربران و توسعه دهندگان فعال باعث شده  است تا یک بانک منابع اینترنتی غنی برای ترغیب توسعه و ادامه پذیرش زبان ایجادشود.

ساختار داده ها ی کاربرپسند : پایتون دارای ساختارداخلی داده ها و فرهنگ نامه ها است که می تواند برای ساخت سریع داده های  زمان اجرا سریع استفاده شود.

بهره وری و سرعت :

پایتون دارای طراحی شی گراست ، قابلیت های کنترل پیشرفته یک فرآیند را فراهم می کند و توانایی های ادغام و پردازش متن رادارد که همه اینها به افزایش سرعت و بهره وری آن کمک می کند . پایتون انتخابی مناسب برای ساخت برنامه های پیچیده تحت شبکه محسوب می شود.

معایب زبان برنامه نویسی پایتون :

سرعت :

پایتون کندتر از C و C++   است . پایتون یک زبان سح بالاست و برخلاف C  یا C++  به سخت افزار نزدیک نیست.

توسعه موبایل :

پایتون یک زبان خیلی خوب برای توسعه موبایل نیست .

مصرف حافظه :

زبان برنامه نویسی پایتون برای کارهای فشرده حافظه ، انتخاب مناسبی نیست . به دلیل انعطاف پذیری انواع داده ها ، مصرف میزان حافظه پایتون زیاد است .

دسترسی به پایگاه داده :

پایتون برای دسترسی به بانک اطلاعاتی محدودیت هایی دارد و لایه دسترسی به پایگاه داده کمی توسعه نیافته و ابتدایی است .

خطاهای زمان اجرا :

از آنجا که این زبان به صورت پویا تایپ می شود دارای خطاهایی است که فقط در زمان اجرا نشان می دهد.

بازار کار پایتون در ایران و جهان

بسیاری از افراد فکرمی کنند که اگر برنامه نویسی بلد باشند تنها و صرفاً درنقش برنامه نویس وب ، دسکتاپ ، موبایل یا بازی مشغول به کار خواهد شد . درحالیکه بسته به دانش فرد، افرادی که برپایتون تسلط دارند می توانند درمشاغل گوناگونی از آن استفاده کنند.

پایتون

 

از جمله این مشاغل می توان به : 

مدیر محصول

تحلیل گر داده

مربی و مدرس

مشاور مالی

روزنامه نگار داده

یادگیری برنامه نویسی  صرفا برای مهندسان کامپیوتر نیست  بلکه افراد دررشته ها ی مختلف هم می توانند با یادگیری برنامه نویسی از کاربرد آن در فعالیت های خود استفاده کنند وبدین شکل ، کیفیت و کمیت کار خود را ارتقا دهند .

به گفته‌ی استیو جابز:

مدیر عامل کمپانی اپل “همه‌ی افراد باید کدنویسی یاد بگیرند، چون کدنویسی به شما یاد می‌دهد که چگونه فکر کنید”.

بازار کار  برنامه نویسی پایتون در جهان :

مهارت های رایانش ابری ، هوش مصنوعی ، توسعه نرم افزار ، محاسبات علمی ، توسعه بازی های کامپیوتری  ، علم داده و بازاریابی دیجیتال جزو مجموعه 25 مهارت سخت و نرمی هستند که سازمان ها به آن نیازدارند .

پایتون در کلیه موارد یاد شده نقش مهمی دارد و بالاخص در زمینه هوش مصنوعی ، محاسبات علمی و علم داده ها از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی است .

علاوه بر گستردگی بازار کار پایتون درایران و جهان سطح درآمد برنامه نویسان پایتون در ایران و جهان نیز بالاست  .

 قسمتی از نتایج آماری ارائه شده توسط «هکررنک» (HackerRank) پیرامون آمار استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ارائه شده است.

میانگین حقوق پایه سالیانه یک برنامه‌نویس پایتون، 85,571 دلار عنوان شده است.

حال آنکه میانگین پایه حقوق سالیانه مهندسان هوش مصنوعی،یادگیری ماشین و دانشمندان داده به ترتیب 146,085 و 120,495 دلار اعلام شده است.

این موارد، به خوبی حاکی از آن هستند که افرادی که برنامه‌نویسی پایتون بدانند، در هر جایگاه شغلی که قرار بگیرند، از درآمد بسیار بالایی برخوردارند و در واقع، سطح درآمد برنامه نویس پایتون در جهان بسیار بالا و قابل توجه است.

درآمد برنامه نویسی پایتون در ایران

درآمد برنامه نویس پایتون در ایران نیز همچون سطح درآمد برنامه نویس پایتون در جهان، بسیار بالا و قابل توجه است.

با وجود آنکه هیچ منبع رسمی میانگین حقوق سالانه برنامه‌نویسان را اعلام نمی‌کند،

اما بر اساس آمارهای موجود از وب‌سایت‌های کاریابی آنلاین ، می‌توان گفت که سقف خاصی برای مبلغ دریافتی برنامه‌نویسان پایتون با سابقه و تجربه وجود ندارد.

بسته به نوع پروژه، نوع شرکت، جایگاهی که نیرو برای آن استخدام شده (مدیر یا توسعه‌دهنده) و دیگر فاکتورها، مبالغ دریافتی از حداقل بیش از هشت الی ده میلیون تومان آغاز می‌شود و تا حتی بیست و پنج میلیون تومان در ماه یا بیشتر نیز می‌رود.

این در حالی است که برنامه‌نویس‌های پایتون متوسط نیز بسته به فاکتورهای یاد شده و نوع مهارت‌های کاربر، چیزی بیش از حداقل پنج میلیون تومان دریافت می‌کنند.

درباره برنامه‌نویس‌های تازه‌کار یا مبتدی ، نمی‌توان حداقل خاصی را بیان کرد .

آنها گاه به اندازه یک نیروی متوسط دریافتی دارند و گاهی کمتر.

اما آنچه واضح  است و باید به آن توجه داشت، سطح بالای درآمد برنامه نویس پایتون در ایران است.

بنابراین، افرادی که مهارت برنامه‌نویسی پایتون را بیاموزند، می‌توانند علاوه بر بهره‌مندی از گستردگی و تنوع بازار کار پایتون در ایران، از بالا بودن سطح درآمد برنامه نویس پایتون در ایران نیز بهره‌مند شوند.

اما نباید فراموش کرد که داشتن سابقه و تجربه در برنامه‌نویسی، در سطح درآمد برنامه نویس پایتون در ایران یک فاکتور بسیار مهم و موثر است .

افرادی که تمایل دارند تا از بالاترین سطح درآمد برنامه نویس پایتون در ایران بهره‌ مند شوند، باید هر چه زودتر اقدام به یادگیری این زبان برنامه‌نویسی و کسب مهارت در آن کنند.

در آموزشگاه آینده برتربا مجوز رسمی ازسازمان فنی وحرفه ای می توانیدبرنامه نویسی پایتون را بیاموزید.

و ازآن برای اشتغال استفاده کنید.

همچنین درصورت تمایل به دریافت گواهینامه بین المللی ، بعداز اتمام دوره آموزشی ، از طریق شرکت درآزمون فنی وحرفه ای و قبولی درآن ، موفق به دریافت گواهینامه معتبر بین المللی که در 160کشور معتبر می باشد گردید .

این گواهینامه جهت افرادی که قصد مهاجرت کاری یا ادامه تحصیل دارند از امتیاز خوبی برخورداراست .

در آموزشگاه آینده برترشما می توانیدسایر زبان های برنامه نویسی مثل جاوا ، اندروید و ++C را هم بیاموزید و جذب بازار کار شوید.

مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری