حسابداری پیمانکاری

حسابداری پیمانکاری

پیمانکار به مجموعه‌ای گفته می‌شود که می‌تواند به‌صورت حقیقی یا حقوقی فعالیت  کند و قرارداد انجام فعالیت‌هایی را با افراد حقیقی یا حقوقی منعقد کند.

پیمانکاران با توجه به توانایی‌، سابقه و تعداد نفرات فعال رتبه‌بندی می‌شوند و در مناقصات گوناگون شرکت می‌کنند.شرکت‌های پیمانکاری در یازده گروه که شامل، ساختمان، راه و ترابری، صنعت و معدن، تاسیسات و تجهیزات کشاورزی، آب، مرمت آثار باستانی، کاوش‌های زمینی، ارتباطات، نفت و گاز و نیرو است، می‌توانند فعالیت کنند.

تمام عملیات پیمانکاری در پروژه‌های مختلف براساس قراردادهای پیمانکاری انجام می‌شوند.به بیانی دیگر، قرارداد پیمانکاری، یک سند رسمی و معتبر است که بین کارفرما و پیمانکار بسته می‌شود.در این مدل قراردادها، یک سری مسئولیت‌ها و تعهداتی برای کارفرما در نظر گرفته می‌شود و همچنین پیمانکار هم باید مسئولیت اجرای تمام پروژه را بدون کم وکاستی برعهده ‌بگیرد.

به این ترتیب،متوجه ضرورت استفاده از حسابداری پیمانکاری می شویم.

درآموزشگاه حسابداری آینده برتر با مجوزرسمی از سازمان فنی و حرفه ای شما می توانید مباحث حسابداری را از پایه بیاموزید و درصورت نیاز ، حسابداری پیمانکاری را نیز بیاموزید.

قراردادهای پیمانکاری میان کارفرما و شرکت پیمانکاری به انواع مختلف دسته‌بندی می‌شوند.هر کدام ازاین قراردادها تعریف خاص خود را دارند و یک سری مسئولیت‌ها یا تعهداتی را برای پیمانکار معرفی می‌کنند.

یکی از مواردیکه ضرورت حسابداری پیمانکاری را در قراردادها آشکار می‌سازد، مدیریت بهتر هزینه‌ها است. در قراردادهای پیمانکاری، یک قیمت کلی برای پروژه مطرح می‌شود، اما کار به اینجا ختم نمی شود!

زمانیکه یک پروژه پیمانکاری آغاز می‌شود، ممکن است بسیاری از هزینه‌های ناخواسته به عنوان هزینه های جانبی ،در میان پروژه به شرکت پیمانکار تحمیل شود.اعداد و ارقام هزینه‌های متفرقه در قراردادهای پیمانکاری دقیقاً مشخص نیستند، بنابراین لازم است این هزینه‌ها در میان کار به صورت گزارش‌های دوره‌ای به کارفرما ارائه شود.

همین امر ضرورت آشنایی وتسلط به حسابداری پیمانکاری را  توجیه می‌کند.

سیستم اطلاعات حسابداری در شرکت‌های پیمانکاری به عنوان مهمترین زیر مجموعه این سیستم، اطلاعات مالی گوناگونی را در اختیار استفاده کنندگان این نوع اطلاعات، به ویژه مدیران هر سازمان قرار می‌دهد.اطلاعات حسابداری بایدمشخصات خاصی داشته باشند تابه مدیران پروژه درفرآیند تصمیم گیری کمک کنند.سیستم پیمانکاری به عنوان یکی از ماژول‌های یک سیستم حسابداری است .

دراین سیستم  به صورت مستقل عملیات مربوط به پروژه‌ها و قراردادها برای پیمانکار روشن می شود و وی را برای کسب بیشترین سود و کمترین ضرر درطول قرارداد راهنمایی می کند.

 سرفصل های دوره ی حسابداری پیمانکاری :

مبانی حقوقی قراردادها

آگاه بودن به قوانین حقوقی قراردادهای مختص پیمانکاری، تعریف قرارداد، جایگاه قرارداد و… مسائلی است که یک حسابدار شرکت پیمانکاری باید وقوف کامل داشته باشد .

آشنایی به تکالیف، بخشودگی‌ها، اختیارات، مالیات و آیین‌نامه‌ها از مسائلی است که در کلاس حسابداری پیمانکاری آموزش داده می شود.

استانداردهای حسابداری

مروری براستانداردهای حسابداری وارتباط آن با حسابداری پیمانکاری ، بخش دیگری از آموزش های این دوره می باشد.

مدیریت هزینه در پیمانکاری

استاندارد مدیریت پروژه PMBOK در حوزه مدیریت هزینه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این بخش با آن آشنا خواهید شد.آشنایی با مدیریت هزینه، مدل‌های مدیریت کاهش هزینه، آشنایی با گزارش‌ها و تکنیک‌های پیش‌بینی هزینه از مباحث دیگر این بخش است .

آشنایی با قوانین کار و تامین اجتماعی

آخرین مبحثی که در دروس حسابداری پیمانکاری خواهید آموخت مربوط به قوانین کار و کارگر، قوانین کار، حل و فصل اختلافات بین کارفرمایان و سازمان، منابع درآمد، تعریف حقوق تامین اجتماعی و مسائل مربوط به قراردادهای کار خواهد بود.

آشنایی با قوانین ارزش افزوده ، صورت معاملات فصلی ، کنترل اموال و اثاثیه و انبار از دیگر مباحث مورد نیاز حسابداران شرکت های پیمانکاری است که دراین دوره آموزش داده می شود.

پیش نیاز دوره جسابداری پیمانکاری

پیش نیاز دوره حسابداری پیمانکاری دوره کمک حسابدار یا حسابداری ویژه اشتغال و تکمیل کننده این دوره ، دوره حسابداری مالیاتی می باشد که همه ی این دوره ها را با بالاترین کیفیت ، تحت نظر اساتید مجرب می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین در آموزشگاه حسابداری آینده برتر بیاموزید .

  با آموزش حسابداری در آموزشگاه حسابداری آینده برتر ، در صورت تمایل می توانید بعد از پایان دوره ها مدرک بین المللی حسابداری دررشته آموخته شده را دریافت نمایید.این گواهینامه در160 کشور جهان معتبر بوده و درصورت تمایل به مهاجرت برای شما از امتیاز ویژه ای برخورداراست . بازار کار حسابداری درداخل و خارج از کشور نیز به شرط داشتن توانایی های کافی و گواهینامه های معتبر بسیارمناسب می باشد.

 

مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری