نقاشی روی پارچه  

نقاشي روي پارچه یک هنر ثروت ساز است. جالب است بدانيم كه هنر نقاشي روي پارچه در ايران داراي قدمتي طولاني است.

با آموزش نقاشی روی پارچه به سادگي مي توان هر طرح و نقشي را كه دوست داريم ، روي پارچه هاي ساده پياده سازي كنيم. اين هنر مي تواند تغييرات جذابي را در دكوراسيون داخلي منزل به وجود آورد. و مجموعه ای  از طرح و نقش دلخواه شما را با خود به ارمغان آورد. اين هنر را مي توان روي انواع پارچه، كوسن، لباس، پرده، ديواركوب و… پياده سازي كرد.

خوب است بدانيد كه اين دست سازه ها دوام نسبتا خوبي را در مقابل شستشو نيز دارد.

کاربردهای نقاشی روی پارچه

1–  کاغذ دیواری را با تابلو های پارچه ای و کوسن های رنگی هماهنگ کنید.

نگران انتخاب کاغذ دیواری و ست کردن آن باکوسن ها و دیگر لوازم پارچه ای منزل با کاغذ دیواری نباشید .

با آموزش نقاشی روی پارچه می توانید طرح های مورد علاقه تان را با رنگ های جذابی که در دکوراسیون داخلی خانه تان استفاده کرده اید ، روی تکه پارچه هایی نقاشی کنید و آن ها را قاب بگیرید و همانند تابلو در فضاهای داخلی خانه تان استفاده کنید.
می توانید از همان طرح و رنگ کوسن هایی نیز تهیه کنید و زیر تابلو ها قرار دهید.

نقاشی روی پارچه

 

کوسن ها و پرده های نقاشی شده

وقتی صحبت از پارچه در دکوراسیون داخلی به میان می آید، اولین عناصری که در ذهن تداعی می شود پرده ها و کوسن ها هستند. پس شما هم همان اول می توانید به سراغ همین دو عنصر تاثیر گذار بروید. البته نقاشی روی پرده ها با ابعاد بزرگشان می تواند مشکل به نظر برسد. شما می توانید پرده با طرح و رنگ مورد علاقه تان را تهیه کنید و سپس کوسن های ساده را با نقاشی طرح های پرده روی آن با آنها ست کنید.

 

نقاشی روی پارچه

3– پارچه های نقاشی در اتاق کودک

همه ما به خوبی می دانیم که نقاشی فعالیت مورد علاقه کودکان است. پس چه خوب است که از این تکنیک در دکوراسیون اتاق خواب آن ها استفاده کنیم. پرده، رو بالشی ها، رو تختی ها و حتی دیوارهای اتاق آن ها را هم می توان نقاشی کرد.  شاید اصلا انجام این کار را به عهده خود آن ها بگذارید، تا هم فعالیتی داشته باشند و هم اتاق شان را با سلیقه خودشان تزیین کرده باشند. مطمئن باشید این کار برای آن ها بسیار لذت بخش خواهد بود.

نقاشی روی سرویس خواب کودک
نقاشی روی سرویس خواب کودک

 4- نقاشی روی کوسن ها

لازم نیست که حتما طرح روی کوسن ها را با پرده یا تابلوهای خانه تان ست کنید، می توانید آن ها را تنها با سلیقه و طرح های مورد نظرتان نقاشی کنید. و آن ها را روی مبل های ساده تان بگذارید تا نما و جلوه آن ها را عوض کند.

 

 5- دیوارکوب های پارچه ای نقاشی شده

با آموزش نقاشی روی پارچه می توانید انواع و اقسام  دیوار کوب های پارچه ای درست کنید. دیوار کوب هایی که اشکال مختلفی ، مثل دایره، مربع حتی مثلث  دارندو راهی هستند برای تزیین دیوار های خانه شما.

دیوارکوب با نقاشی روی پارچه

دیوارکوب با نقاشی روی پارچه

 6- رو تختی های نقاشی شده

با آموزش نقاشی روی پارچه می توانید برای کودکتان روتختی های با طرح خاص تهیه کنید وازآن لذت ببرید.

نقاشی سرویس خواب

  7- میزهای غذا ی زیبا وجذاب با رومیزی های نقاشی شده

اگر می خواهید حس و حال تازه ای به میز های غذایتان ببخشید می توانید از رومیزی های نقاشی شده روی آن ها استفاده کنید. اگر فکر می کنید که نقاشی این رومیزی ها وقت زیادی را از شما می گیرد، می توانید فقط رانر ها و زیر بشقابی ها را رنگ کنید و مهمان های خودرا  با هنرخود غافلگیر کنید.

   8- کفش های نقاشی شده

نقاشی روی پارچه ها فقط محدود به کوسن و رومیزی و تابلو نمی شود، شما حتی می توانید ظاهر ساده و یک نواخت کفش های خود را هم با چنین

تکنیکی عوض کنید.

کفش نقاشی شده

کفش نقاشی شده

9- مانتوهای متفاوت نقاشی شده

نقاشی روی پارچه شامل نقاشی روی مانتو ، نقاشی روی لباس ، نقاشی روی شال  می شود. و درآن از انواع طرح های حاشیه ای بته جقه ای و اسلیمی های زیبا می توان به سر آستین ها و دور یقه ها جلوه های زیبایی داد.به سراغ مانتوهای ساده وتکراری خود بروید و به جای آن که هزینه ای برای خرید یک مانتو جدید بپردازید با یادگیری نقاشی روی پارچه ،  مانتوهای قدیمی خود را نقاشی کنید و از آنهارا به عنوان مانتو جدید استفاده کنید. نقاشی روی پارچه به عنوان یک ایده مقرون به صرفه ،جذاب و درآمدزا می باشد.

مانتو نقاشی شده
مانتو نقاشی شده

برای نقاشی روی پارچه بهتر است از طرح های بسیار ظریف و ریزه کاری استفاده نکنید .مگر اینکه شما مهارت حرفه ای در توانایی استفاده از  قلم مو های ریز دست پیدا کرده باشید.

اجرای نقاشی روی پارچه باید با دقت و وسواس انجام گیرد. در این هنر امکان تصحیح خطاها کم است .پس ابتدا برای شروع طرح مورد نظر را بر روی لباس با مداد ترسیم می کنیم . برای انتقال طرح مورد نظر می توان از کاربن های رنگی استفاده کرد.

در صورتی که پارچه ای تیره رنگ را برای نقاشی انتخاب کرده اید بهتر است ابتدا با استفاده از  اورینت سطوح پارچه را پوشش دهید و بعد آنرا رنگ آمیزی کنید .

این کار باعث میشود قدرت پوشانندگی رنگ های روشن بر روی پارچه های تیره بیشتر شود .

پارچه یا لباس باید ثابت باشد تا در هنگام کشیدن قلم مو بر روی پارچه، چین خوردگی اتفاق نیفتد. می توانید از یک تکه چوب صاف و هموار استفاده کنید و حتی می شود از چسپ پارچه برای ثابت نگه داشتن لباس نیز استفاده کنید .

برای رنگ گذاری بهتر است  از رنگ هایی با تون رنگی پایین استفاده شود تا در صورت بروز اشتباه آن را بتوانید تصحیح کنید.

نوع دیگری از نقاشی روی پارچه ،چاپ باتیک است که برای کارهای بزرگ و تکرارشونده استفاده می شود .

چاپ باتیک

چاپ باتیک هم نوعی تکنیک برای ایجاد طرح و نقش بر روی پارچه می باشد.
چاپ باتیک نوعی چاپ با دوام زیاد می باشد. در آن، بر روی سطح پارچه طرح های زیبایی ایجاد می کنند.
پارچه ای که بر روی آن چاپ باتیک استفاده می شود بایدمقاوم باشد تا بتواند در برابر حرارت زیاد، دوام بالاتری داشته باشد.
البته رنگ هایی که برای ایجاد چاپ باتیک بر روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرند، باید شفاف بوده و میزان ماندگاری آن ها نیز زیاد باشد.

آموزش چاپ باتیک به عنوان یک رشته جذاب در زندگی امروزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛
زیرا در حال حاضر استفاده از این پارچه در فرهنگ مد بسیاری از کشورها رایج می باشد. و به همین دلیل بازار کار آن هر روز از رونق بیشتری برخوردارشده است.

با آموزش چاپ باتیک می توان ازآن روی سطوح مختلف استفاده کردکه از آن جمله می توان به پرده ها، تابلو ها و برخی سطوح دیگر نظیر پارچه های مورد استفاده برای تولید لباس های محلی و هنری و روسری و شال اشاره نمود.

آموزش چاپ باتیک یکی از رشته های مرتبط با صنایع دستی است .که برای یادگیری و شروع به کار در این رشته نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی نیست و به آسانی می توان با استفاده از امکانات ساده، انواع طرح و نقش های بسیار زیبا را بر روی پارچه ایجاد کرد.

در چاپ باتیک به ایجاد چاپ با استفاده از مهر، برای تزیین پارچه های مختلف و به خصوص پارچه های ابریشمی و یا دیگر پارچه های ظریف می پردازند. از انواع چاپ باتیک می توان به چاپ با استفاده از مهر و چاپ بدون مهر و همچنین تلفیقی از دو روش استفاده کرد.

آموزش چاپ باتیک به عنوان یک فرصت شغلی

طرح های به کار رفته در چاپ باتیک برای هر منطقه ای، متناسب با فرهنگ آن منطقه است و نمادی از آداب و رسوم و آیین آن سرزمین می باشد.
با آموزش چاپ باتیک می توانید از این نوع چاپ مقاوم برای ایجاد طرح ها و نقش های متنوع و بسیار زیبا بر روی پارچه استفاده کنید. واز آن درآمدزایی حتی درمنزل و بدون نیاز به سرمایه کرد.

در واقع با آموزش چاپ باتیک و رعایت اصول مهم در این هنر می توان محصولات بسیار منحصر به فردی را تولید کرده و مشتریان زیادی را جذب نمود.
بنابراین می توان با آموزش چاپ باتیک ، از آن برای راه اندازی یک کسب و کار موفق با تولید بالا استفاده کرده و بهترین درآمدها را در این زمینه به دست آورد.

باتیکشال باتیک

 

    روش کار در چاپ باتیک

برای انجام این کار ابتدا سطح پارچه را با یک ماده مقاوم شبیه موم می پوشانند . سپس از رنگ برای ایجاد طرح و نقش های زیبا استفاده می کنند.  این ماده ازنفوذ رنگ به درون بافت پارچه جلوگیری می کند. و در نهایت یک طراحی بسیار زیبا توسط تکنیک باتیک ایجاد می شود.
برای حذف ماده مقاوم پس از خشک شدن رنگ بر روی سطح پارچه از یک ماده حلال مناسب استفاده می شود. چاپ باتیک بسته به نوع پارچه و روش ایجاد آن دارای تنوع زیادی می باشد و ممکن است دو الگوی یکسان بر روی پارچه هایی با بافت های متفاوت، یکسان جلوه نکنند.

باتیک با مهر

درآموزشگاه آینده برتر هردوهنرطراحی روی پارچه و باتیک را بیاموزید .وازآن لذت ببرید ودرمنزل کسب درآمد کنید.و یا دردکوراسیون داخلی منزل خود استفاده نمایید.

در کنار این دوره می‌توانید آموزش ویترای یا همان آموزش نقاشی روی شیشه  و طراحی داخلی و دکوراسیون را نیز یاد بگیرید.واز مزایای مشاغل خانگی استفاده کنید.

مشاوره بیشتر

آدرس ما

تهران، تهران نو، پایین تراز میدان امامت، نبش خیابان عبدالعظیمی، پلاک 101، واحد 2

     شماره تماس:

02177151273 ، 02177163338

 

اینستا گرام آموزشگاه آینده برتر

مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری