روبان دوزی

روبان دوزی چیست؟ این هنر یکی از زیر شاخه های سوزن دوزی است که از تلفیق انواع پارچه روبان و نخ گلدوزی می توان به خلق آثاری زیبا پرداخت. در مجتمع فنی اینده برتر دوره آموزش روباندوزی را زیر نظر بهترین اساتید یاد بگیرید و سپس به راحتی کسب در آمد بکنید. با این آموزش می توانید لباس، کیف، کفش و .. را تزیین کنید.

 

 

هنرروبان دوزی یکی ازهنرهای بسیارجذاب ودرعین حال ساده می باشد . دراین هنراگرکمی استعدادو ذوق داشته باشید حتما موفق خواهید شد.

بسیاری از افرادهستند که با این هنرآشنایی ندارندونمی دانند مورداستفاده آن چیست .

هنرروباندوزی اززیرشاخه های سوزن دوزی است .که با استفاده از نخ گلدوزی و روبان وکمی ذوق و سلیقه انجام می شود.درمرحله اول باید پارچه مناسبی را انتخاب کنید . پارچه مناسب این کار، پارچه ای است که سوزن به راحتی از آن عبورکند تاکار شما بهترو زیبا تر دیده شود .برای نخ ،از نخ های گلدوزی یا عمامه یا دیسکومی توانید استفاده کنید . روبان ها با پهنا ها و جنس های مختلف بسته به نقشه کار شما استفاده می شوند. معمولا از روبان های پهن برای ساخت گل های درشت و از روبان های باریک برای گل ها وبرگ های ریز استفاده می شود.

درآموزشگاه هنری آینده برترواقع در شرق تهران ،با مجوزرسمی از سازمان فنی و حرفه ای دوره آموزش روباندوزی را  یاد بگیرید .سپس به راحتی حتی درمنزلکسب در آمد بکنید.

قدمت هنر روبان دوزی مربوط به سال 1700 میلادی است .بیشتر برای تزیین دکور منزل و لباس استفاده می شده است. این هنر متعلق به کشورهای فرانسه و هلند می باشد .در ایران سابقه زیادی نداشته است .اما امروزه در ایران نیز هنرمندان زیادی به این هنر پرداخته اند و با آن کسب درآمد می کنند زیرا که این هنر نیز از پوسته خود خارج شده و برای موارد بسیاری از آن استفاده می کنند. و روز به روز نیز در حال گسترش می باشد.

روبان ها نیز انواع مختلفی دارند . هر کدام برای طرح های خاصی استفاده می شوند. در ادامه شما را با انواع روبان آشنا خواهیم کرد.

روباندوزی 2

 • روبان حریر هابوتان

روبان های حریر هابوتان نازک و نرم هستند و دارای لبه پرداخت شده می باشند. از این نوع روبان ها هنگامی استفاده می شود که یک یا دو سمت روبان دیده شود.

 • روبان توری

این نوع روبان ها نازک و بدن نما و کدر هستند . سطحی درخشان و براق دارند و بسیار نرم هستند. جنس آن ها از نخ مصنوعی می باشد. از این روبان ها بیشتر در مواقعی که روبان در امتداد طول خود جمع می شود، استفاده می کنند.زیرا که هدف از این کار این است که دو طرف روبان دیده شود.

یک طرف این نوع روبان ها دارای بافت مخملی می باشند و طرف دیگر آن ها کدر و مات می باشند. زبری آن ها متوسط است .جنس آن ها از نخ مصنوعی، کتان و ریون می باشد .برای طرح هایی که یک یا دو طرف روبان دیده می شود مناسب می باشند.

 • روبان لبه دوزی شده

این نوع روبان ها مانند روبان های ساتن دارای لبه های حاشیه دار می باشند . کمی زبر هستند و جنس نخ آن ها از کتان و نخ مصنوعی می باشد . بیشتر برای طرح هایی که فقط یک طرف آن ها دیده می شود استفاده می شود.

 • روبان ژاگارد

روبان ژاگارد که یکی از انواع روبان ها می باشد دارای طرح پیچیده ای است . معمولا زبر می باشند و جنس نخ آن ها کتان و یا نخ مصنوعی است. استفاده از این روبان ها هم برای طرح هایی مناسب است که فقط یک سمت روبان دیده می شود.

 • روبان گروگرین

بافت این نوع روبان ها شبیه به کشباف است و زبری آن ها متوسط است .همچنین جنس نخ این روبان ها از کتان یا نخ مصنوعی است .بیشتر برای طرح هایی که دو طرف آن ها دیده می شود مناسب می باشند.

 • روبان ساتنی دوطرفه

هر دو طرف این نوع روبان ها درخشان هستند .گاهی نیز هر طرف آن ها از یک رنگ متفاوت می باشد . زبری آن ها متوسط است و جنس نخ آن ها کتان و یا نخ مصنوعی می باشد. این روبان ها برای طرح هایی مناسب هستند که دو طرف روبان دیده شود.

 • روبان گلدار

این نوع روبان ها از لحاظ جنس تنوع بالایی دارند و دارای لبه های با حاشیه پرداخت شده می باشند.

 • روبان حریر

روبان حریر یکی از معروف ترین انواع روبان ها می باشد .از پارچه های حریری تولید می شود . جنس نخ آن ها طبیعی و یا مصنوعی است.

 • روبان سیم دار

معمولا روبان های سیم دار از نخ مصنوعی تولید می شوند.

 • روبان تافته

این روبان ها دارای تار و پودی با رنگ های مختلف می باشد .که حالت نرمی و زبری آن ها متوسط است . در هنگام استفاده روبان در امتداد طول خود جمع می شود و یک یا دو طرف آن دیده می شود.

 • روبان مخملی

یک طرف این نوع روبان ها دارای بافت مخملی می باشند. و طرف دیگر آن ها کدر و مات می باشند. زبری آن ها متوسط است. جنس آن ها از نخ مصنوعی، کتان و ریون می باشد و برای طرح هایی که یک یا دو طرف روبان دیده می شود مناسب می باشند.

روباندوزی 1

 

 

 

 

 

 

 

دوره آموزشی روباندوزی در آموزشگاه آینده برتر واقع در شرق تهران در 3 ترم مقدماتی ، پیشرفته و حرفه ای برگزار می شود.انواع گل های روبانی و برگ ها و ساقه دوزی مناسب برای تزیین لباس ، کیف ، کفش و تابلو آموزش داده می شود .مدت هرترم 8 ساعت می باشد که درقالب 4 جلسه 2 ساعته برگزار می شود ، کلاس های خصوصی با شهریه مناسب و زمان کوتاهتر برگزار می گردد.

با آموزش روباندوزی شما می توانید حتی درمنزل و درایام قرنطینه هم سرگرم شوید وهم به کسب درآمد بپردازید.

غیر از دوره روباندوزی ، دوره های هنری دیگری ازجمله آموزش معرق ، آموزش ویترای ، آموزش نقاشی روی پارچه ، فرشینه بافی ، پتینه ، عروسک روسی و …را می توانیددرآموزشگاه آینده برتر واقع درشرق تهران بیاموزید ، لذت ببرید و کسب درآمدکنید.

 

مشاوره

آدرس ما

تهران، تهران نو، پایین تراز میدان امامت، نبش خیابان عبدالعظیمی، پلاک 101، واحد 2

     شماره تماس:

02177151273 ، 02177163338

 

اینستا گرام آموزشگاه آینده برتر

مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری