Spss

اس پی اس اس یا SPSS  که مخفف “Statistical Package for the Social Sciences” یا همان ” بسته آماری برای علوم اجتماعی” هست ، یک نرم افزار است که اطلاعات مختلف (مثلا اطلاعات یک پرسشنامه) را دریافت می کند، تحلیل می کند و جدول و نمودار برای آنها تهیه می کند.

جهت یادگیری وآموزش spss، میتوانید از کلاس های حضوری آموزشگاه آینده برتر بهره ببرید.

پر استفاده ترین نرم افزار آماری کشور

این نرم افزار به دلیل آسانی وپوشش کامل  روش های آماری، تبدیل به پراستفاده ترین نرم افزارهای آماری در کشور ما شده است. و با آن مي توان روشها و آزمونهاي آماري را با دقت و سرعت انجام داد.

آموزش spss   درمدت کوتاهی به صورت خصوصی درآموزشگاه آینده برترواقع درشرق تهران انجام می گیرد.

تاریخچه نرم افزار SPSS

نرم افزار spss اولین بار در سال 1984 به عنوان یک سیستم تحلیل آماری تحت محیط Dos توسط شرکت SPSS تولید شد. سپس در سال 1992 نسخه تحت ویندوز آن طراحی گردید. اين نرم‌افزار در ابتدا جهت كاربرد در دانشگاه استانفورد شيكاگو طراحي شده بود. ولي بعدها در پژوهش‌هاي بسيار زيادي در زمينه‌هاي موضوعي متعدد از جمله بازاريابي، علوم بهداشتي، مسائل مالي شركت‌ها، تعليم و تربيت و … به كار گرفته شد.

طراحان اين نرم‌افزار ،آن را بر پايه استفاده در عمليات آماري طراحي نمودند. تا داده‌هاي خام را به اطلاعات پردازش شده و مناسب براي تصميم‌گيري تبديل نمايند.

بعدها اين نرم‌افزار به يك نرم‌افزار بين‌المللي تبديل شد .طراحان آن فهميدند كه طرح آنها چيزي بيش از يك روش مفيد براي تجزيه و تحليل داده‌ است. و در واقع اين نرم‌افزار يك محصول پرکاربرد و پویا است.

کاربرد و ویژگی‌ها

آمارعلمی است که هنگام اثبات یا ردفرضیات تحقیق ، مورد نیاز همه رشته ها میباشد. بنابراین کاربرد آماروافعاً وسیع است .دراین زمینه spss   به ما کمک زیادی می کند.کسانی که از علم آمار اطلاعات و آگاهی ندارند ، به خوبی نمی توانند از این نرم افزار استفاده کنند.پس پیش نیاز آموزش spss ،  علم آماراست .

انواع تحلیل آماری

آمار را می‌توان به دو دسته عملیات تقسیم کرد:

آمار توصیفی: شیوه‌هایی است که برای خلاصه کردن مقادیر بزرگی از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این توصیف‌ها در مکالمه‌های روزمره به کار می‌روند، مثلا اگر شما از متوسط درآمد سخن می‌گویید ، در حال استفاده از آمار توصیفی هستید.

آمار استنباطی: شیوه‌هایی است که با استفاده از آن‌ها از داده‌های جمع‌آوری شده نتیجه‌ای استنباط می‌کنیم. آمار استنباطی ما را قادر می‌سازد سوال‌هایی از نوع «آیا تفاوتی وجود دارد؟» یا «آیا رابطه‌ای وجود دارد؟» را به زبان ریاضی پاسخ دهیم.

«اس پی اس اس» از جمله نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در علوم اجتماعی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود.

نرم‌افزارspss توسط محققین بازار و داد و ستد، پژوهشگران سلا متی، شرکت‌ های نقشه ‌برداری، سازمان های دولتی، محققین آموزشی، سازمان‌های بازاریابی و غیره به کار می‌رود. افزون بر تحلیل‌های آماری، مدیریت داده‌ها و مستندسازی داده‌ها نیز از ویژگی‌های نرم‌افزار spss می باشد.

آماری که نرم‌افزار پایه شامل می‌شود:

آمار توصیفی: جدول‌بندی شطرنجی، بسامدها، توصیفات، کاوش، آمار توصیفی نسبی

آمار دومتغیری: میانه ‌ها، آزمون تی، تحلیل پراکنش، همبستگی، آزمون‌های غیرپارامتری

پیش‌بینی برآمدهای عددی: برگشت خطی

پیش‌ بینی برای تشخیص گروه‌ها: تحلیل عاملی، تحلیل خوشه‌ای، جداکننده

کاربردهای spss  در علوم مختلف :

کاربرد SPSS در علوم اجتماعي و علوم انساني

بيشترين استفاده از اين نرم افزار، در علوم اجتماعي و علوم انساني ميباشد.

در اين علوم با تهيه پرسشنامه هايي در تعداد بالا براي اندازه گيري روابط انساني و شاخص هاي اجتماعي و رفتاري استفاده مي شود.

کاربرد SPSS در اقتصاد

اين نرم افزار در علم اقتصاد جهت تحليل تحقيقات، گزارشات و تغييرات وضعيت اقتصادي کاربرد فراوان دارد. همچنین برای تهیه وتنظیم وتحلیل گزارشات اقتصادی می توان به خوبی از این نرم افزار استفاده کرد.

کاربرد SPSS در پزشکي

پژوهشگران زمينه هاي پزشکي جهت نتيجه گيري از تحقيقات و آزمايشات خود از SPSS استفاده ميکنند.

کاربرد SPSS در صنعت

جهت انجام تحقيقات در رشته هاي مرتبط با صنعت و نتيجه گيري از استفاده مي شود.

کاربرد SPSS در کشاورزي

استفاده از نرم افزارSPSS، در تحقيقات و پايان نامه هاي رشته هاي مرتبط با کشاورزي بسيار کاربرد دارد.

تحلیل داده‌ها با استفاده از SPSS

در تحلیل داده ها با استفاده از اس‌پی‌اس‌اس، سه مرحله اصلی وجود دارد.

-1 ابتدا باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید.

2- سپس باید تحلیل مورد نیاز را برگزینید وآزمون آماری مورد نیاز را از منوهای نرم افزار انتخاب و اجرا کنید

3- برونداد را بررسی کنید.

نتایج این تحلیل است که به شما می گوید فرضیات تحقیق شما مورد قبول است یا نه

هر پژوهشی و پایان نامه ای که محقق در آن قصد دارد روابط بین متغیرها و پدیده ها را کشف و یا بیان کند، یا اینکه فرضیات تحقیق خویش را بر اساس پرسشنامه های طیف لیکرت سنجش و سپس آزمون نماید، نیاز به کار با نرم افزار SPSS دارد.

محققین و پژوهشگران و دانشجویان دوره های ارشد و دکترا برای استفاده از نرم افزارتوانای spss دوراه دارند ، یا باید تکمیل پروژه خود را به دیگران بسپارند ویا خود آن را بیاموزند و ازآن بهره ببرند

مشکلات سپردن پروژه به افرادی که spss می دانند :

اگر مشاورآماری مناسبی انتخاب نکنید. وخود نیز اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید، علاوه بر هزینه ، وقت باارزش خود رانیز ازدست داده اید .

خیلی از افراد ناوارد که به عنوان تحلیل گرآماری خود رامعرفی می کنند، مشکلاتی مثل عدم پاسخگویی به تلفن ، به علت ناتوانی و مسئولیت پذیرنبودن ، بی اهمیت بودن به رضایت شما و …. تحلیل آماری کار شما را نیمه کاره رها می کنند .

رفع نقص تحلیل پایان نامه شما توسط تحلیل گر دیگر هم ،غیرممکن است و کار باید از ابتدا شروع شود . زیرا یک تحلیل آماری برای اینکه تصحیح شود ، باید کل مستندات مطالعه و بررسی شده وسپس از ابتدا کل خروجی ها ی نرم افزار گرفته شود و آنالیز گردد.

هزینه تحلیل :

مطمئناً میزان وجه پرداختی برای محققان و دانشجویان عامل مهمی است ، با یادگیری نرم افزار spss ، می توانید هم دراین هزینه صرفه جویی کنید و هم با انجام کار برای دیگران ، برای خود درآمدزایی کنید .

 آموزش هزینه نیست ، سرمایه گذاری است .

آموزشگاه آینده برتردرزمینه آموزش  spss  می تواند به شما کمک کند تا بتوانید خودتان تحلیل های آماری پروژه ها و پایان نامه هایتان را به نحو احسن انجام دهید.

سر فصل های دوره آموزشی spss:

1.معرفی کامل پنجره ی variable view.

2.مفهوم کد گذاری مقادیر متنی.

3.معرفی انواع متغیر ها.

4.معرفی مقیاس های اندازه گیری متغیر ها و مقایسه ی آن ها.

5.فیلتر کردن مشاهدات و نمونه ی تصادفی گرفتن.

6.معرفی جدول فراوانی و تفسیر آن.

7.معرفی Split file.                                                                                         آموزش spss

8.معرفی جداول فراوانی متقاطع.

9.مفهوم ری کد کردن.

10.آشنایی با نمودار های فراوانی.

11.معرفی شاخص های تمرکز.

12.معرفی شاخص های تقارن نظیر چولگی و کشیدگی و تفسیر آن در نرم افزار.

13.معرفی جداول سفارشی (Custom tables).

14.معرفی کامل دستور graph.

15.آموزش ساخت یک متغیر از روی متغیر دیگر.

16.پایایی پرسشنامه بر اساس آلفای کرونباخ…………………

1.همبستگی بین دو متغیر.

2.نمودار پراکنش و تفسیر آن.

3.ضریب همبستگی پیرسن و اسپیرمن و همبستگی جزئی.

4.رگرسیون خطی یگانه و تفسیر جدول ضرایب.

5.ارزیابی مدل رگرسیون خطی.

6.معرفی فرض های زیربنایی و چک کردن تک تک آنان.

7.رگرسیون خطی چند گانه.

8.رگرسیون لژستیک.

9.آزمون های برابری میانگین.

همچنین درصورت تمایل برای دریافت گواهینامه بین المللی spss ، می توانید بعد از اتمام دوره ، از طرف آموزشگاه آینده برتر به آزمون سازمان فنی وحرفه ای معرفی و بعد از موفقیت درآزمون ، گواهینامه بین المللی spss دریافت کنید. از دیگردوره های برگزار شده در آموزشگاه آینده برتر دوره msp
می باشد که جهت کنترل پروژه به علاقمندان کمک می کند.

 

مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری