نرم افزارهایی که مهندس معمار یا عمران باید بیاموزد

1. نرم افزار SketchUp :

اسکچاپ یک نرم‌افزارسه بعدی بسیار آسان و کاربردی با محیطی ساده در معماری است. این نرم‌افزار یکی از ساده ترین و سریعترین برنامه‌های مدل سازی است که درزمینه‌های طراحی داخلی و عمران و فیلم‌سازی و طراحی بازی‌های کامپیوتری و …کاربرد دارد.با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید به طراحی دقیق و هوشمند نقشه وساخت انواع ماکت‌های مجازی در ابعاد کوچک بپردازید.

 

2. نرم افزار AutoCAD:

یکی از معروفترین و کاربردی ترین نرم‌افزار‌های معماری است که برای طراحی و ترسیم فنی و  نقشه کشی از آن استفاده می‌شود. این برنامه بهترین نرم‌افزار برای نقشه کشی ساختمان و طراحی پروژه‌های عظیم است. برای تبدیل ایده‌های خلاقانه به طرح‌های مفهومی از ابزارهای سه بعدی در اتوکد استفاده می‌شود ، به این دلیل که دقیقا چیزی را که تجسم کرده ایم طراحی می‌کند .نرم افزار اتوکد بسیار دقیق و سریع است که توسط معماران ،مهندسان و طراحان گرافیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بدون شک از محبوب ترین  و قوی ترین ابزار مهندسی به شمار می‌رود.

 

3. نرم‌افزار  3D Max :

نرم افزار تری دی مکس از برترین مطرح ترین نرم افزارهای گرافیکی معماری برای طراحی‌های سه بعدی و شبیه سازی است. این نرم افزار توسط کمپانی Auto Desk تکثیر شده است. ازابزارهای قدرتمند این نرم افزار برای بازی سازی رایانه ای و طراحی شخصیت‌های بازی و محیط بازی استفاده می‌شود. با استفاده از این نرم افزار می‌توانید ایده‌های خود را مدلسازی و موجودات و کارکترها را متحرک سازی کنید و در نهایت آنها را در کمترین زمان و بالاترین کیفیت به انیمیشن تبدیل کنید. وجود داشتن پلاگین‌های متعدد در نرم افزار تری دی مکس باعث شده که در ساخت پروژه‌های سینمایی و فیلم‌های مشهور برای خلق جلوه‌های ویژه ی سینمایی مثل فیلم مردعنکبوتی نقش بسزایی داشته باشد. همچنین طراحان معماری از این نرم افزار برای طراحی داخلی، طراحی نما، طراحی دکور و…  استفاده می‌کنند.

دوره اموزشی اتوکد

4. نرم افزار revit :

یکی از نرم‌افزارهای بسیار مهم در رشته معماری است که برای ایجاد مدل سازی اطلاعات ساختمان استفاده می‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار، معماران می توانند خیلی سریع طرح کلی طبقات ساختمان را ترسیم کنند. تمام ساختار ساختمان به طور هوشمندانه به یکدیگر مرتبط هستند و ممکن است که تغییر کنند، این نرم‌افزار هر  تغییر پیش آمده را به صورت خودکار به تمام مدل‌های ساختمان اعمال می کند.

 

5. نرم افزار Tekela Structures :

یکی از نرم‌افزارهای مدل سازی سه بعدی مهندسی عمران می‌باشد.این نرم افزار برای طراحی سازه‌های بتنی وفولادی و نقشه‌های کارگاهی است که با نام تجاری XSteel شناخته شده است. نرم‌افزار تکلا استراکچرز ابزاری پیشرفته و قدرتمند برای سازندگان سازه‌های فلزی و مهندسان نقشه‌های اجرایی است.

 

6. نرم افزار SAP :

این نرم افزار یکی از آخرین و قوی ترین نسل از نرم‌افزارهای تحلیل سازه‌ها است.  دارای قالب‌های آماده است که می‌توان با آن طرح‌های پیچیده ای را شبیه سازی کرد و در زمان بسیار کوتاهی می‌توان به  کار با آن تسلط پیدا کرد .سپ اتصالات تیر و ستون در اتصالات داخلی و همچنین در سازه‌های فلزی را به صورت خودکارایجاد می‌کند.

7. نرم افزار پریماورا   (PRIMAVERA)

یکی از کاربردی ترین نرمافزارهای مدیریت و کنترل زمان در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی است. امکان گزارش گیری سریع و مناسب در نرم افزار پریماور باعث شده است که اکثر مهندسین عمران از آن در کنترل پروژه‌های ساختمانی خود استفاده کنند. در این نرم افزار به راحتی می‌توان از ابتدا تا انتهای پروژه ، تمامی فعالیت‌های را زمان بندی وهزینه‌ها را برآورد کرد.

 

8. نرم‌افزار Graphisoft Archicad

اولین نرم افزاری که برا ی طراحی‌های سه بعدی و دو بعدی ساختمان‌ها ارائه شد نرم‌افزار آرشیکد بود. با استفاده ازاین برنامه می‌توانیم یک ساختمان کامل و فضاهای داخلی و خارجی مجازی را طراحی کنیم به این صورت که در آن تمام اجزای ساختمان از جمله دیوار ، سقف ، پنجره و … وجود دارد که به راحتی می توان از آنها استفاده کرد. همچنین می‌تواند با دیگر نرم‌افزارهای طراحی ارتباط داشته باشد و از آنها خروجی بگیرد.

 

9. نرم‌افزار مت‌کد (Mathcad)

یک نرم‌افزار بسیار قدرتمند که برای محاسبات پیچیده ی ریاضی مهندسی در سراسر دنیا مورد استفاده ی مهندسین و متخصصان قرار می‌گیرد. بااین نرم افزار می‌توان به صورت همزمان با استفاده از فرمول‌ها وابزارهای قدرتمند هم محاسبات را انجام داد و هم اینکه به طراحی و نقشه ریزی پرداخت. کار با این نرم‌افزار بسیار ساده است و نیازی به دانش قبلی ندارد و برای محاسبه ی هر معادله یا  عملیات ریاضی به سادگی می‌توان از آن استفاده کرد و شکل‌ها و نمودارها را رسم کرد.

 

10.  نرم‌افزار ETABS 

یک نرم‌افزار کاربردی و کامل برای طراحی دقیق و سریع سازه‌های ساختمانی در مهندسی عمران است .در نرم افزار ایتبس  تمام ضوابط طراحی لرزه ای ساختمان‌ها در طراحی سازه‎‌های بتنی و فولادی در نظر گرفته می‌شود. این نرم افزار با روش‌های استاتیک و دینامیک قابلیت تحلیل خطی و غیر خطی را دارد. همچنین از قابلیت‌های طراحی آن می‌توان به طراحی قاب‌های فولادی، بتنی، دیوارهای برشی و تیرهای مرکب اشاره کرد. امکان فراخوانی هندسه و خطوط شبکه از نرم‌افزار اتوکد در ویرایش جدید این برنامه قرار داده شده است و همچنین می‌تواند با نرم‌افزارهای دیگر ارتباط دو طرفه برقرار کند.

 

11. نرم افزار SAFE

یک نرم‌افزار قدرتمند با محیطی گرافیکی برای رشته ی مهندسی عمران است که برا ی تحلیل و طراحی دال‌های بتنی از جمله دال‌های بتنی پیش تنیده شده و فونداسیون ارائه شده است. تمام عملیات‌های مربوط به مدل و بهینه سازی طرح و نمایش خروجی آن در این نرم افزار انجام می‌شود. نرم‌افزار سیف برای تحلیل مدل‌ها از الگوریتم‌های جدید استفاده می‌کند و امکان طراحی و تحلیل براساس بسیاری ازآیین نامه‌های معتبر وجود دارد.

 

12. نرم‌افزار ATAAD.PRO

یکی از نرم‌افزارهای حرفه ای طراحی و تحلیل سازه‌ها برای مهندسان طراح است و رابط کاربری آن مبتنی بر استانداردهای جهانی است. این نرم افزاربا محیط گرافیکی پیشرفته  در ساخت و اندازه گیری دقیق سازه‌های مختلف مانند آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های مسکونی و…بسیار کاربردی است. از قابلیت‌های مهم این برنامه این است که بعد از ساخت هر سازه امکان گزارش گیری جامع از نتایج بدست آمده را دارد و همچنین می‌توان به خروجی‌های این نرم‌افزار لوگوی شرکت را اضافه کرد. از مزیت‌های این برنامه می‌توان به پشتیبانی ازآیین‌نامه‌ های طراحی با مصالح مختلف مانند آلومینیوم ،چوب، فولاد و… اشاره کرد.

 

13. نرم افزار  vray :

وی ری یکی از مهمترین پلاگین‌هایی است که بر روی نرم افزارهای گرافیکی سه بعدی  مثل  3d maxنصب می‌شود. این پلاگین محبوبیت زیادی در بین مهندسین معماری دارد و کار کردن با آن بسیار ساده و راحت است. وی ری یک محصول رندرینگ است و رندرهای ایجاد شده در معماری شامل طرح‌ها و مدل‌های واقعی و طبیعی می‌باشند. این پلاگین برای انیمیشن سازی و تولید فیلم و بازی‌های ویدئویی و همچنین در طراحی معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1399-06-10
مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری