انواع فرم بدنی در طراحی لباس

انواع فرم بدنی و انتخاب لباس مناسب هرفرم

شکل بدن افراد با هم متفاوت است بعضی قدبلند و بعضی قد کوتاه هستند، بعضی چاق و بعضی لاغرو…. اگرما فرم بدنی خود ودیگران را بشناسیم ؛ در طراحی و انتخاب لباس برای خود و دیگران به ما کمک زیادی میکند و می توانیم عیوب اندامی را با انتخاب درست لباس بپوشانیم .

درعلم طراحی لباس ، برطرف کردن عیوب و ضعف های اندامی به وسیله لباس را اصطلاحاً سیلوئت گویند.

سیلوئت در زبان انگلیسی به معنی سایه و در دنیای فشن به معنای استایل کلی لباس گفته می‌شود. یک طراح لباس باید سیلوئت لباس را به خوبی بشناسد، زیرا در این صورت هر فرد با هر فرم بدنی که داشته باشد، می‌تواند مناسب ترین لباس را بر تن کند و به عنوان یک شخص شیک پوش با کمترین عیوب اندامی دراجتماع ظاهر شود.

درکلاس های طراحی لباس آموزشگاه آینده برتر ، شما می توانید با مباحث مختلف طراحی لباس ازجمله سیلوئت و استایلینگ به خوبی آشنا شوید و از آن برای انتخاب لباس خود و دیگران استفاده کنید.

انواع فرم بدنی شامل : فرم مستطیلی(موزی) ، مثلثی(گلابی) ، بیضی ،مثلث معکوس(سیبی) ، ساعت شنی و اندام ورزشی است .

هر کدام از انواع فرم بدن زیبایی‌های خود را دارد و جای نگرانی و ناراحتی را ندارد . در مورد هر فرم بدنی اگر نکات مربوط به ست کردن لباس به درستی رعایت شود، استایلی زیبا به دست می‌آید.

فرم مستطیلی :

اگراندازه دورکمربا اندازه دورلگن ، دورسینه و پهنای شانه ها برابرباشد ، این نوع اندام موزی یا مستطیلی است .

فرم مثلثی :

اگراندازه شانه ها و سینه ها باریک تر از لگن باشد ، این نوع ازبدن فرم مثلثی یا گلابی شکل است .

فرم مثلث معکوس :

اگردورباسن کمی باریکتراز دورسینه و عرض شانه هاباشد ؛ به این فرم بدنی مثلث معکوس گویند.

فرم ساعت شنی :

اگرسایزسینه و لگن یکسان باشد ولی کمرباریک تر باشد ؛ این فرم بدنی ساعت شنی است .

فرم بیضی یاسیبی :

اگراندازه دورسینه از سایر قسمت های بدن مثل عرض لگن بزرگترباشد ، اندام گرد یا بیضی دارید.

فرم لوزی :

اگردورلگن بزرگتراز شانه هاست و دور سینه کوچکی دارید ؛ فرم بدن شما لوزی یا الماسی است.

انواع فرم بدنی خانم هاعوامل موثر بر فرم بدنی خانم ها :

  • شکل استخوان بندی :

نوع استخوان بندی افرادباهم متفاوت است ؛ دربعضی ازاستخوان بندی ها شکل بدنی گردتر، باسن تپل تر و خمیدگی ستون فقرات بیشتراست . دربعضی دیگر پاها کوتاهترو بالاتنه بلندتراست و …. میزان بلندی یا کوتاهی قد هم درفرم بدنی تاثیرگذاراست .

  • ژنتیک :

ژنتیک هم نقش مهمی در شکل فرم بدنی بازی میکند. ژنهای بدن تعیین می کنند که چقدرچربی و درکدام قسمت بدن بیشترذخیره شود . به این دلیل دربعضی افرادمحل تجمع چربی در ناحیه میان تنه و دربعضی دیگر در رانها یا بازو ها می باشد.

  • هورمون ها :

هورمون ها هم در میزان تجمع چربی درقسمت های مختلف بدن اثردارند. مثلا دراثراسترس هورمون کورتیزول ترشح می شود. هورمون کورتیزول موجب تجمع چربی دراندام میان تنه می شود. یا هورمون استروژن موجب تجمع چربی درناحیه پایینی شکم می شود.

پیری وافزایش سن :

پیری و افزایش سن هم از فاکتورهای مهم تغییر فرم بدنی می باشد . درزنان میانسال دراثردوعامل کم شدن متابولیسم و سوخت وسازبدن وازدست دادن تدریجی بافت ماهیچه ای ، به مرور چربی بیشتری را دربدن ایجاد می کنند و اگر این مسائل با کم تحرکی همراه شود موجب افزایش چاقی در سنین میانسالی می گردد.

یائسگی هم می تواند باعث تغییر فرم بدنی و انباشتگی چربی شود، که این چربی بیشتردرناحیه شکمی جمع می شود. افزایش سن حتی روی قدافراد هم تاثیر گذاشته و موجب خمیدگی و کوتاه شدن قد و تغییر فرم بدنی شخص می شود.

بهرحال فرم بدنی شما هرچه باشد زیباست فقط اگربخواهید آن را تغییردهید می توانید با کمک ورزش و تغذیه تغییراتی درآن دهید. ولی مهم تراز تغییر فرم بدنی به فرم دلخواه ؛ استفاده از لباس های مناسب با فرم بدنی شماست تا شما را زیباتر نشان دهد و عیوب اندامی شما را بپوشاند.

کسانی که در کلاس های طراحی لباس شرکت می کنند می توانند به خوبی با یادگیری علم سیلوئت و استایلینگ ، برای خود و دیگران لباس مناسب طراحی کنند.

نظرکارآموزطراحی لباس آموزشگاه آینده برتر
1402-10-23
مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری