لباس های مناسب اندام مستطیلی
فرم مستطیلی درطراحی لباس

طراحی لباس مناسب برای اندام های مستطیلی

یک طراح لباس خوب باید انواع فرم بدنی را بشناسد و با استفاده از دانش سیلوئت به رفع عیوب اندامی بپردازد.درکلاس های طراحی لباس و طراحی دوخت آموزشگاه آینده برتر ، شما می توانیدبرای هرنوع اندام، لباس مناسب طراحی و به مرحله دوخت برسانید. لباس مناسب می تواند موجب افزایش اعتماد به نفس افراد می گردد.

درفرم اندام مستطیلی، اندازه‌ی شانه، سینه، کمر و باسن تقریباً یکسان است.  انحنای دور کمر یا گودی پهلوها خیلی کم در این فرم بدنی دیده می‌شود و بی توجهی به این موضوع سبب می شود بدن زنانه شبیه به بدن پسر بچه ها شود و جذابیت خود را از دست دهد .

افراد مستطیل‌شکل معمولا قدبلند و لاغر هستند.

  • اندازه خط شانه و قفسه سینه راست است.
  • اندازه دور سینه و باسن تقریبا یکسان است .
  • قسمت میانی بدن کوچک تا متوسط است؛
  • گودی کمرمشخص نیست .
  • باسن صاف و مستقیم است
  • هیچ قسمت ازبدن ، برجسته تر از قسمت های دیگر نیست و وزن بدن بطور یکسان در بالاتنه و پایین تنه پخش شده است .

در فرم مستطیلی ، نقطه قوت پاهای زیبای این فرم است و یک طراح لباس با تمرکز روی این قسمت می تواند لباس و استایل مناسب این فرم بدنی را طراحی کند.

  • مناسب ترین لباس‌ها برای فرم مستطیلی:شلوار های جین وکتان چسبان، شلوار راسته، جوراب شلواری، لباس‌های تنگ و کمربند‌های باریک می باشد.
  • لباس‌های نامناسب  برای فرم مستطیلی :شلوارهای دمپا گشاد ، لباس های با برش عرضی ، لباس‌هایی با دامن های گشاد، کلوش و خمره‌ای
کت درفرم بدن مستطیلی
مدل دراپه در فرم بدن مستطیل
یقه گرد درطراحی لباس فرم مستطیلی
دامن و شلواردرفرم مستطیلی بدن

یقه مناسب فرم مستطیلی:

جهت عریض ترنشان دادن شانه ها؛ یقه‌های بلندتر و پهن‌تر مانند یقه هفت باز، گردباز، دلبری مناسب هستند. همچنین تزئینات روی یقه و اطراف آن، برای جلب توجه به سمت بالاتنه و ایجاد حجم بیشتر ، بسیارخوب است.

آستین مناسب فرم مستطیلی :

برای ایجاد حجم بیشتردر قسمت بالاتنه ، آستین‌های گشاد و پهن مثل آستین‌های کلوش، پرنسسی، پفی و فلاترمناسب هستند.

پیراهن مناسب فرم مستطیلی :

پیراهن یا تی‌شرت برای اندام مستطیل‌شکل باید طوری باشد که قسمت شانه، سینه و باسن را حجم بدهد و گودی کمر را مشخص ترکند.

طول تی شرت و شومیز باید به سطح باسن برسد. ازپوشیدن لباس‌های کوتاه که تاخط هستند دوری کنید؛ این لباس ها فرم بدن را مستطیل تر می کند.

پیراهن‌های کمربنددار، که از قسمت پایین‌تنه گشاد می‌شوند، برای این اندام مناسب هستندوکمربندهای تیره‌رنگ برای ایجادگودی کمرمناسب هستند.

تزییناتی مثل حاشیه‌های چین‌دار، حلزونی، پاپیون، دکمه، گل، جیب، پلیسه، پیلی،  و تور موجب حجیم نشان دادن قفسه سینه می شوندبه شرطی که به ناحیه کمر نرسندو به بالاتنه ختم شوند.

به جای پوشیدن کاپشن های کوتاه بهتراست از کت های بلند و چهاردکمه، کت های کمربنددار یا کت هایی که درقسمت پایین کمی گشادتر می شوند در فرم بدنی مستطیلی استفاده شود.

دامن و شلوار مناسب فرم مستطیلی :

پیلی، چین و سایر جزئیات در دامن می‌توانند باعث حجیم به نظررسیدن پایین تنه اندام مستطیلی شوند ، دامن های کلوش از باسن با رنگ های روشن یا طرح های شلوغ مناسب این اندام هستند. دامن‌های ترک ، پفی پلیسه، ، طبقه‌ای، تمام‌کلوش و مخروطی برای این فرم بدنی ایده آل هستند.

شلوار جین روپوتینی ، که در قسمت پایین خیلی کم گشاد می‌شود، شلوارهایی با جیب ها و ساسون های ناحیه باسن ، شلوارکارگو و شلوارهای حرم که موجب افزایش حجم پایین‌تنه می شوندو توهم انحنا به وجود می‌آورند، برای اندام مستطیلی مناسب هستند.

1402-10-24
مدیریت آموزشگاه آینده برتر : سرکار خانم مهندس عسگری